Počet výsledků: 14

Otevřít filtraci

Černý kašel (lat. pertussis), někdy také označovaný jako dávivý kašel či pertuse, je onemocnění dýchacích cest, která se vyznačuje záchvatovitým kašlem. Původcem onemocnění je bakterie Bordetella pertussis. V České republice se dnes černý kašel vyskytuje jen vzácně, a to díky velmi úspěšnému očkovacímu programu. Neočkovaní lidé se však mohou černým kašlem nakazit. Viz také Bordetella pertussis.

Černá plomba je lidové označení pro amalgámovou výplň. Viz také bílá plomba.

Černá horečka je jiný název pro viscerální leishmaniózu. Viz také horečka.

Černá hmota (lat. substantia nigra) je tmavá tkáň v mozku, konkrétně v oblasti středního mozku. Černá hmota je tvořena těly nervových buněk, které obsahují tmavý pigment. V černé hmotě vzniká dopamin, což je jeden z neurotransmiterů (látek přenášejících elektrické impulzy v nervovém systému). Nervové buňky v substantia nigra jsou svými výběžky spojeny s dalšími oblastmi mozku, jako je zejména žíhané těleso (lat. corpus striatum) v bazálních gangliích (lat. nuclei basales), což jsou oblasti šedé hmoty, které jsou uloženy hluboko uvnitř mozku. Pokud začnou nervové buňky v černé hmotě zanikat, může se rozvinout Parkinsonova nemoc. Obrázek: Schematické znázornění polohy černé hmoty v mozku. V levé části obrázku je vyznačen řez mozkem, napříč bazálními ganglii, resp. oblastí žíhaného tělesa (shora dolů: nucleus caudatus, globus pallidus, putamen). Umístění černé hmoty (lat. substantia nigra) je vyznačeno v pravé části obrázku. (Zdroj: Blausen.com staff (2014). Medical gallery of Blausen Medical 2014. WikiJournal of Medicine 1 (2). DOI: 10.15347/wjm/2014.010. ISSN 2002-4436. Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31574249) Viz také bílá hmota, šedá hmota.

Dávivý kašel je jiný název pro černý kašel.

Produktivní kašel je jiný název pro vlhký kašel.

Neproduktivní kašel je jiný název pro suchý kašel.

Suchý kašel neboli neproduktivní kašel je kašel, při kterém pacient nevykašlává hleny. Opakem suchého kašle je vlhký kašel.

Vlhký kašel neboli produktivní kašel je kašel, který se vyznačuje vykašláváním hlenů. Opakem vlhkého kašle je suchý kašel.

Kašel je způsoben reflexní odpovědí sliznice dýchacích cest na podněty mechanické (hlen, cizí těleso, částečky potravy, kouř), zánětlivé (překrvení a otok), chemické (páry a plyny) nebo tepelné (studený a horký vzduch). Kašel je běžným příznakem zánětlivých (nejčastěji virových) onemocnění horní části dýchacího traktu, ale i alergických stavů. V lékárně vám poradí volně prodejné léky na kašel. Na suchý, dráždivý nebo bolestivý kašel lékárník většinou doporučí antitusika. Na vlhký kašel jsou naopak vhodná expektorancia. Kašel, který přetrvává nebo je provázen horečkami, vykašláváním zabarveného hlenu (viz sputum), pískoty nebo vrzoty na hrudi, dušností nebo bolestí na hrudi, je důvodem návštěvy lékaře. Určení délky trvání kašle je prvním krokem při zužování diferenciální diagnózy kašle. Podle délky trvání se kašel do tří kategorií: akutní, subakutní a chronický. Pro určení spektra pravděpodobných příčin je důležitá délka trvání kašle v době jeho výskytu. Viz také akutní kašel, černý kašel, chronický kašel, subakutní kašel, suchý kašel, vlhký kašel.

Zobrazeno 1 až 10 z 14

Počet výsledků